Blogujemy

Szarlotka NIE-amerykańska

Często używaną w USA frazą jest “Amerykański niczym szarlotka” - opisując zjawiska uznawane za niepodważalnie “amerykańskie”, jak Wujek Sam, McDonald’s, czy fajerwerki z okazji 4-ego lipca. Wypiek ten widzimy na przeróżnych filmach, czy kartach powieści o Huckleberry Finnie. Jakkolwiek jednak szarlotka nie byłaby popularna na “Ziemii Ludzi Wolnych”, okazuje się… że nie pochodzi ona z Ameryki!

Czytaj dalej...

Bielik amerykański

Bielik amerykański jest jednym z bardziej prominentnych symboli Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej już od XVIII wieku. Niewielu jednak wie jak ten królewski ptak zajął swoje zaszczytne miejsce jako ikona Ameryki.

Czytaj dalej...

Memorial Day

Memorial Day, początkowo znane jako Decoration Day jest amerykańskim świętem narodowym upamiętniającym życie osób poległych w służbie Stanom Zjednoczonym Ameryki Północnej. Obecnie ponad dwa tuziny miast twierdzi, że to na ich terenie po raz pierwszy powołano tę uroczystość i choć w 1966 roku prezydent Lyndon Johnson oficjalnie uznał, że Memorial Day wywodzi się z Waterloo (Nowy Jork), niełatwo jest jednoznacznie ustalić jego kolebkę.

Czytaj dalej...

Jak pić whiskey - część 3

Podobnie jak każdy inny napój alkoholowy, whiskey zawiera pewne nuty smakowe, na które warto zwrócić uwagę podczas picia. Istnieje kilka metod, które pozwolą nam uwolnić i zidentyfikować te smaki i aromaty.

Czytaj dalej...

Jak pić whiskey - część 2

W poprzednim artykule o whiskey przybliżyliśmy jej historię i gatunki, oraz podpowiedzieliśmy w jaki sposób wybrać swoją ulubioną odmianę. Tym razem przejdziemy do nieco głębszych zakamarków związanych z doświadczeniem tego najbardziej klasycznego ze wszystkich trunków.

Czytaj dalej...

Jak pić whiskey - część 1

Choć u zarania swych dziejów trunek ten uznawany był za lekarstwo - aquavitae, czyli "woda witalności” - nie trwało długo nim stał się on jednym z najpopularniejszych napojów alkoholowych na świecie. Jeśli wierzyć zapisom historycznym, whiskey którą dziś znamy została prawdopodobnie wydestylowana po raz pierwszy w XV stuleciu w Szkocji.

Czytaj dalej...

Dzień Świętego Patryka

Minął kolejny Dzień Świętego Patryka i jak co roku, wielu naszych przyjaciół z Irlandii celebrowało jedno z ważniejszych świąt narodowych. Interesującym faktem jest jednak rozmach obchodów tego dnia za oceanem, gdzie ulicami miast takich jak Savannah, Chicago, Boston, czy Philadelphia, co roku przechodzą tłumne parady, niosące ze sobą głośną irlandzką muzykę i zielono-pomarańczowe stroje.

Czytaj dalej...