Blogujemy

Flaga Ameryki

Któż z nas poproszony o zamknięcie oczu i wyobrażenie sobie flagi Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej nie ujrzałby pod powiekami powiewającej na wietrze, bujnie rozciągniętej tkaniny, odzianej w trzy piękne barwy: czerwoną, niebieską i białą – układające się w poziome paski i dostojne gwiazdy… To obraz, który u każdego amerykańskiego patrioty powoduje wzruszenie i bijącą z serca dumę. Obraz ten jednak nie zawsze przedstawiał się w ten sam sposób. W dzisiejszym artykule dowiemy się jakie znaczenie mają paski, skąd spadły te wszystkie gwiazdy, a nawet… co na amerykańskiej fladze robił wąż!

Czytaj dalej...

Dolar Amerykański

Waluta przez długi czas będąca uosabieniem stabilności, od pokoleń stanowiąca przedmiot pożądania; środek płatniczy najpotężniejszego państwa na świecie. To właśnie za jej pomocą dokonuje się większości transakcji międzynarodowych. Pomimo licznych przewidywań ekspertów, często wróżących mu upadek i zniknięcie ze światowego rynku finansowego, dolar amerykański - bo to o nim mowa - wciąż uparcie wiedzie prym pośród walut całego świata.

Czytaj dalej...

Rum cz. 3

Pierwsze dwa artykuły niniejszej serii o rumie nakreśliły pokrótce tło historyczne tego zadziwiającego napoju. A skoro już wiemy jak krętą drogę przebył, abyśmy mogli cieszyć się nim w dzisiejszych barach, czas poznać różne rodzaje rumu oraz kilka popularnych w USA koktajli na nim bazowanych.

Czytaj dalej...

Rum cz. 2

W poprzedniej części serii na temat rumu dowiedzieliśmy się czym jest i skąd pochodzi ten popularny trunek, a także jak ważną był on częścią wczesnych szlaków handlowych amerykańskich kolonizatorów. Dziś przyjrzymy się dalszym losom historii rumu, przygotowując się jednocześnie na smakowitą konkluzję serii w kolejnym artykule.

Czytaj dalej...

Rum cz. 1

Rum bez wątpienia jest jednym z najbardziej niedocenianych trunków. Gdy większość z nas myśli o męskim, wyrafinowanym, klasycznym alkoholu, rum rzadko znajduje się na liście.

Czytaj dalej...

Amerykański Pick-up

Pick-up… jedna z najważniejszych amerykańskich innowacji, o której bez skrupułów można powiedzieć, że ukształtowała krajobraz i styl życia wielu pokoleń obywateli USA. Pick-upy obecne są wśród Amerykanów już od niemal stu lat, poczynając od pierwszych modeli Dodge i Chevy, które trafiły na rynek w 1918 r.

Czytaj dalej...

Szarlotka NIE-amerykańska

Często używaną w USA frazą jest “Amerykański niczym szarlotka” - opisując zjawiska uznawane za niepodważalnie “amerykańskie”, jak Wujek Sam, McDonald’s, czy fajerwerki z okazji 4-ego lipca. Wypiek ten widzimy na przeróżnych filmach, czy kartach powieści o Huckleberry Finnie. Jakkolwiek jednak szarlotka nie byłaby popularna na “Ziemii Ludzi Wolnych”, okazuje się… że nie pochodzi ona z Ameryki!

Czytaj dalej...