Blogujemy

Rum cz. 3

Pierwsze dwa artykuły niniejszej serii o rumie nakreśliły pokrótce tło historyczne tego zadziwiającego napoju. A skoro już wiemy jak krętą drogę przebył, abyśmy mogli cieszyć się nim w dzisiejszych barach, czas poznać różne rodzaje rumu oraz kilka popularnych w USA koktajli na nim bazowanych.

Czytaj dalej...

Rum cz. 2

W poprzedniej części serii na temat rumu dowiedzieliśmy się czym jest i skąd pochodzi ten popularny trunek, a także jak ważną był on częścią wczesnych szlaków handlowych amerykańskich kolonizatorów. Dziś przyjrzymy się dalszym losom historii rumu, przygotowując się jednocześnie na smakowitą konkluzję serii w kolejnym artykule.

Czytaj dalej...

Rum cz. 1

Rum bez wątpienia jest jednym z najbardziej niedocenianych trunków. Gdy większość z nas myśli o męskim, wyrafinowanym, klasycznym alkoholu, rum rzadko znajduje się na liście.

Czytaj dalej...

Amerykański Pick-up

Pick-up… jedna z najważniejszych amerykańskich innowacji, o której bez skrupułów można powiedzieć, że ukształtowała krajobraz i styl życia wielu pokoleń obywateli USA. Pick-upy obecne są wśród Amerykanów już od niemal stu lat, poczynając od pierwszych modeli Dodge i Chevy, które trafiły na rynek w 1918 r.

Czytaj dalej...

Szarlotka NIE-amerykańska

Często używaną w USA frazą jest “Amerykański niczym szarlotka” - opisując zjawiska uznawane za niepodważalnie “amerykańskie”, jak Wujek Sam, McDonald’s, czy fajerwerki z okazji 4-ego lipca. Wypiek ten widzimy na przeróżnych filmach, czy kartach powieści o Huckleberry Finnie. Jakkolwiek jednak szarlotka nie byłaby popularna na “Ziemii Ludzi Wolnych”, okazuje się… że nie pochodzi ona z Ameryki!

Czytaj dalej...

Bielik amerykański

Bielik amerykański jest jednym z bardziej prominentnych symboli Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej już od XVIII wieku. Niewielu jednak wie jak ten królewski ptak zajął swoje zaszczytne miejsce jako ikona Ameryki.

Czytaj dalej...

Memorial Day

Memorial Day, początkowo znane jako Decoration Day jest amerykańskim świętem narodowym upamiętniającym życie osób poległych w służbie Stanom Zjednoczonym Ameryki Północnej. Obecnie ponad dwa tuziny miast twierdzi, że to na ich terenie po raz pierwszy powołano tę uroczystość i choć w 1966 roku prezydent Lyndon Johnson oficjalnie uznał, że Memorial Day wywodzi się z Waterloo (Nowy Jork), niełatwo jest jednoznacznie ustalić jego kolebkę.

Czytaj dalej...