Blogujemy

Peanut Butter & Jelly

Niewiele rzeczy przywołuje obrazy domowej sielanki tak, jak poranne rodzinne śniadanie: czuła matka przyglądająca się, jak jej małe dziecko próbuje po raz pierwszy zrobić kanapkę, wszystko jest zabrudzone, pociecha jest wysmarowana jedzeniem, ojciec śmieje się znad gazety, a dziecko choć może nie zje swego pierwszego własnoręcznie skomponowanego dania, to z dumą będzie prezentowało koślawe osiągnięcie małych rączek.

Czytaj dalej...

Texas Barbecue

Żadna wizyta w Teksasie nie może odbyć się bez skosztowania któregoś ze słynnych amerykańskich dań barbecue. Texas Barbeque to coś więcej niż kuchnia regionalna: to weekendowa aktywność, przekazywanie rodzinnych tradycji, świętowanie społeczności i mnóstwo patriotycznej, amerykańskiej dumy. Jeśli znajdziesz w Teksasie miasto bez BBQ, prawdopodobnie przez pomyłkę dotarłeś do Nowego Meksyku. Na czym polega fenomen teksańskiego pieczonego mięsa?

Czytaj dalej...

Pączek kreolski

Wspomnienia o Tłustym Czwartku jeszcze nie skończyły wybrzmiewać, a u nas słodkim tematom nie ma końca. Dziś przyjrzymy się Oficjalnemu Państwowemu Pączkowi Luizjany, czyli kanciastemu niczym bohaterowie serii “Minecraft”, beignetowi. Cóż takiego niezwykłego jest w tych obsypanych cukrem pudrem wyrobach miejscowego kunsztu cukierniczego? Tradycja tych pączków sięga dużo głębiej niż najgłębsze początki stanu, którego stały się symbolem, bo aż czasów starożytnego Rzymu. Prawdopodobnie samą sztukę smażenia mieszkańcy Imperium zapożyczyli z jeszcze dawniejszej kultury, jako że niektóre źródła historyczne wspominają o smażonych w oliwie produktach żywieniowych starożytnej Grecji już w V wieku p.n.e..

Czytaj dalej...

Lady Liberty

Druga połowa XIX i początek XX wieku były dla USA czasem otwartych granic. To wówczas ponad 30 milionów europejskich imigrantów tworzyło coraz bardziej rosnący odsetek siły roboczej Stanów Zjednoczonych, który do 1910 roku osiągnął aż 22 procent. Był to czas, gdy życie w Europie charakteryzowało się wzrastającym bezrobociem, głodem i prześladowaniami na tle religijnym. Nic dziwnego, że Ameryka – pozycjonująca się jako państwo postępowe, uznające wolność i oferujące dobrobyt każdemu, kto uczciwie był w stanie na nie zapracować - cieszyła się wówczas tak dużą popularnością wśród mieszkańców “Starego Kontynentu”.

Czytaj dalej...

Hollywood

Pewnego pięknego dnia na obrzeżach dziewiętnastowiecznego Los Angeles, zamieszkało młode małżeństwo Wilcoxów. Harvey Henderson i jego żona Daeida, oboje pochodzący z Topeki (Kansas) w 1880 roku, zakupili 160 akrów ziemi na zachód od L.A., w pobliżu przełęczy Cahuenga. Natchniona okolicznym krajobrazem Daeida ochrzciła ranczo "Hollywood", sugerując się porośniętym ostrokrzewami (ang. holly) wzgórzem oraz ogromnym pobliskim lasem (ang. wood).

Czytaj dalej...

Flaga Ameryki

Któż z nas poproszony o zamknięcie oczu i wyobrażenie sobie flagi Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej nie ujrzałby pod powiekami powiewającej na wietrze, bujnie rozciągniętej tkaniny, odzianej w trzy piękne barwy: czerwoną, niebieską i białą – układające się w poziome paski i dostojne gwiazdy… To obraz, który u każdego amerykańskiego patrioty powoduje wzruszenie i bijącą z serca dumę. Obraz ten jednak nie zawsze przedstawiał się w ten sam sposób. W dzisiejszym artykule dowiemy się jakie znaczenie mają paski, skąd spadły te wszystkie gwiazdy, a nawet… co na amerykańskiej fladze robił wąż!

Czytaj dalej...

Dolar Amerykański

Waluta przez długi czas będąca uosabieniem stabilności, od pokoleń stanowiąca przedmiot pożądania; środek płatniczy najpotężniejszego państwa na świecie. To właśnie za jej pomocą dokonuje się większości transakcji międzynarodowych. Pomimo licznych przewidywań ekspertów, często wróżących mu upadek i zniknięcie ze światowego rynku finansowego, dolar amerykański - bo to o nim mowa - wciąż uparcie wiedzie prym pośród walut całego świata.

Czytaj dalej...

Rum cz. 3

Pierwsze dwa artykuły niniejszej serii o rumie nakreśliły pokrótce tło historyczne tego zadziwiającego napoju. A skoro już wiemy jak krętą drogę przebył, abyśmy mogli cieszyć się nim w dzisiejszych barach, czas poznać różne rodzaje rumu oraz kilka popularnych w USA koktajli na nim bazowanych.

Czytaj dalej...