Blogujemy

Amerykański Wrestling

Wrestling był już sportem głęboko osadzonym w kulturze rdzennych Amerykanów w XV i XVI wieku, kiedy to pierwsi Europejczycy zaczęli przybywać na północnoamerykański kontynent. Niewiele informacji pozostało do dziś na temat praktykowanych wówczas stylów, ale uważa się, że różniły się one znacznie z plemienia na plemię. Istotnym wątkiem była jednak dzikość, która odzwierciedlała obecny wśród tamtejszej kultury archetyp wojownika.

Czytaj dalej...

Mount Rushmore

Pomnik Narodowy Mount Rushmore to rzeźba wykuta w granitowym zboczu Góry Rushmore w pobliżu Keystone (Południowa Dakota), w Stanach Zjednoczonych, wyrzeźbiony przez Amerykanina duńskiego pochodzenia, Gutzona Borgluma i jego syna, Lincolna Borgluma. Mount Rushmore oferuje 18-metrowe rzeźby czterech prezydentów USA: George'a Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodore'a Roosevelta i Abrahama Lincolna. Całe miejsce pamięci ma powierzchnię 5,17 km2 i znajduje się na wysokości 1745 m nad poziomem morza.

Czytaj dalej...

NASCAR

NASCAR. Sama nazwa typowo (lub stereotypowo) jest w stanie wywołać najdziksze wizje mężczyzn: gromadzących się wokół torów, rzucających puszkami z piwem i wrzeszczących wniebogłosy. Mężczyźni, doznający najwspanialszych chwil w życiu, podczas gdy ich rówieśnicy pędzą absurdalnie szybkimi samochodami wokół asfaltowego toru.

Czytaj dalej...

Deep Dish Pizza

Chyba nie ma wśród nas osoby, która nigdy nie jadła pizzy. Większa część ma także swoje ulubione kompozycje składników i rodzaj ciasta. Jedno ze współczesnych porzekadeł mówi nawet, że ludzie dzielą się na tych, którzy lubią pizzę z ananasem i na tych, którzy uważają ją za profanację. Ponoć człowieka można poznać też po tym, w jaki sposób je pizzę: nożem i widelcem, czy może trzyma ją w dłoni.

Czytaj dalej...

Reuben Sandwich

Klasyczne danie nie musi być skomplikowane, jak już dowiedliśmy przy okazji PB&J sandwich. Dzisiaj zerkniemy na kolejny standard prostej amerykańskiej kuchni, po który sięgają najwięksi smakosze. Kanapka bogata w wyśmienite składniki, między innymi najlepszej jakości wołowinę pastrami, w kompozycji z kapustą i sosem, wynoszącym smakowane delikatesy do miana poezji. Przed Wami Reuben Sandwich!

Czytaj dalej...

Peanut Butter & Jelly

Niewiele rzeczy przywołuje obrazy domowej sielanki tak, jak poranne rodzinne śniadanie: czuła matka przyglądająca się, jak jej małe dziecko próbuje po raz pierwszy zrobić kanapkę, wszystko jest zabrudzone, pociecha jest wysmarowana jedzeniem, ojciec śmieje się znad gazety, a dziecko choć może nie zje swego pierwszego własnoręcznie skomponowanego dania, to z dumą będzie prezentowało koślawe osiągnięcie małych rączek.

Czytaj dalej...

Texas Barbecue

Żadna wizyta w Teksasie nie może odbyć się bez skosztowania któregoś ze słynnych amerykańskich dań barbecue. Texas Barbeque to coś więcej niż kuchnia regionalna: to weekendowa aktywność, przekazywanie rodzinnych tradycji, świętowanie społeczności i mnóstwo patriotycznej, amerykańskiej dumy. Jeśli znajdziesz w Teksasie miasto bez BBQ, prawdopodobnie przez pomyłkę dotarłeś do Nowego Meksyku. Na czym polega fenomen teksańskiego pieczonego mięsa?

Czytaj dalej...

Pączek kreolski

Wspomnienia o Tłustym Czwartku jeszcze nie skończyły wybrzmiewać, a u nas słodkim tematom nie ma końca. Dziś przyjrzymy się Oficjalnemu Państwowemu Pączkowi Luizjany, czyli kanciastemu niczym bohaterowie serii “Minecraft”, beignetowi. Cóż takiego niezwykłego jest w tych obsypanych cukrem pudrem wyrobach miejscowego kunsztu cukierniczego? Tradycja tych pączków sięga dużo głębiej niż najgłębsze początki stanu, którego stały się symbolem, bo aż czasów starożytnego Rzymu. Prawdopodobnie samą sztukę smażenia mieszkańcy Imperium zapożyczyli z jeszcze dawniejszej kultury, jako że niektóre źródła historyczne wspominają o smażonych w oliwie produktach żywieniowych starożytnej Grecji już w V wieku p.n.e..

Czytaj dalej...