Blogujemy

Mount Rushmore

Mount Rushmore

W skrócie
Pomnik Narodowy Mount Rushmore to rzeźba wykuta w granitowym zboczu Góry Rushmore w pobliżu Keystone (Południowa Dakota), w Stanach Zjednoczonych, wyrzeźbiony przez Amerykanina duńskiego pochodzenia, Gutzona Borgluma i jego syna, Lincolna Borgluma. Mount Rushmore oferuje 18-metrowe rzeźby czterech prezydentów USA: George'a Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodore'a Roosevelta i Abrahama Lincolna. Całe miejsce pamięci ma powierzchnię 5,17 km2 i znajduje się na wysokości 1745 m nad poziomem morza.

Pewien historyk z Dakoty, Doane Robinson, uznawany jest za twórcę pomysłu rzeźbienia podobizn sławnych ludzi w regionie Black Hills w Południowej Dakocie w celu promowania turystyki w regionie. Mount Rushmore wybrano ze perfekcyjne oświetlenie naturalne, jako że jej zbocze skierowane jest na południowy wschód. Robinson chciał, by na rzeźbie pojawili się bohaterowie Zachodu, tacy jak Lewis i Clark, Red Cloud i Buffalo Bill Cody, lecz Borglum zdecydował, że rzeźba powinna skupiać się bardziej na kształtowaniu ducha patriotyzmu w Narodzie, wybierając czterech prezydentów, których podobizny zostaną wyryte w skale.

Uzyskawszy finansowanie federalne, budowę pomnika rozpoczęto w 1927 r., a ukończone oblicza prezydentów zaczynały kolejno spoglądać na wschodzące słońce w latach 1934-1939. Po śmierci Gutzona Borgluma w marcu 1941 r. Jego syn Lincoln Borglum przejął roboty budowlane. Choć początkowa koncepcja wymagała przedstawienia każdego prezydenta od głowy do pasa, brak funduszy wymusił zakończenie budowy pod koniec października 1941 roku.

Historia
Pierwotnie określana przez plemię Lakota Sioux mianem Sześciu Dziadków. Dopiero podczas ekspedycji z 1885 nazwa góry została zmieniona by upamiętnić Charlesa E. Rushmore’a, wybitnego nowojorskiego prawnika. Początkowo projekt rzeźbienia Rushmore został podjęty w celu zwiększenia turystyki w regionie Black Hills Południowej Dakoty. Po długich negocjacjach z udziałem delegacji Kongresu i prezydenta Calvina Coolidge'a, projekt uzyskał zgodę Kongresu. Prace rozpoczęły się w 1927 r., a zakończyły w 1941 r. Co warto zauważyć, pomimo sporego ryzyka pracy w tak niebezpiecznym terenie, nie odnotowano ani jednej ofiary śmiertelnej.

Jeszcze jako Sześć Dziadków, góra była częścią trasy, którą przywódca plemienia Lakota Sioux, Czarny Ełk, odbył w swej duchowej podróży, kończącej się na Harney Peak. Po serii kampanii wojskowych w latach 1876-1878 Stany Zjednoczone przejęły kontrolę nad tym obszarem wedle roszczeń wciąż kwestionowanych na podstawie traktatu z Fort Laramie z 1868 r. Wśród amerykańskich osadników szczyt znany był różnie, jako: Góra Kuguara, Głowa Cukru, Góra Rzeźni i Klify Keystone. Został nazwany Mount Rushmore podczas ekspedycji poszukiwawczej przez Charlesa Rushmore'a, Davida Swanzeya (męża Carrie Ingalls) i Billa Challisa..

nascar
źródło: www.nationalgeographic.com

Historyk Doane Robinson wpadł na pomysł rzeźbień w Mount Rushmore w 1923 roku, aby promować turystykę w Południowej Dakocie. W 1924 r. Robinson namówił artystę Gutzona Borgluma, by ten udał się do regionu Black Hills w celu zapewnienia, że rzeźbienie będzie możliwe. Borglum był zaangażowany w rzeźbienie Konfederacyjnej Memorial Carving, masywnego płaskorzeźbionego pomnika przywódców konfederackich na Stone Mountain w Gruzji, ale nie zgadzał się z urzędnikami. Pierwotny plan polegał na wykonaniu rzeźb w granitowych filarach, zwanych Igłami. Jednak Borglum zdał sobie sprawę, że wyniszczone Igły są zbyt cienkie, by stabilnie wesprzeć konstrukcję. Wybrał Mount Rushmore, miejsce bardziej okazałe, częściowo dlatego, że zbocze górry skierowane jest na południowy wschód, ciesząc się maksymalną ekspozycją na słońce. Ponoć podczas pierwszej wizyty pod Mount Rushmore Borglum powiedział: "Cała Ameryka będzie maszerować wzdłuż tej linii horyzontu." Kongres upoważnił Państwową Komisję Pamięci Mount Rushmore w dniu 3 marca 1925 roku.

Pomiędzy 4 października 1927 r., a 31 października 1941 r. Gutzon Borglum i 400 robotników wyrzeźbili kolosalne, wysokie na 18m płaskorzeźby prezydentów USA George'a Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodore'a Roosevelta i Abrahama Lincolna, którzy reprezentowali pierwsze 150 lat Amerykańskiej historii. Prezydenci zostali wybrani przez Borgluma ze względu na ich rolę w stworzeniu i zachowaniu Republiki, a także rozszerzaniu się jej terytorium.

Spór
Góra Rushmore budzi kontrowersje wśród rdzennych Amerykanów. Stany Zjednoczone przejęły obszar od plemienia Lakota po Wielkiej Wojnie Siouxów w 1876 roku, pomimo że traktat z Fort Laramie z 1868 roku wcześniej przyznał go indianom Lakota “na zawsze”. Członkowie Ruchu Indian Amerykańskich poprowadzili okupację pomnika w 1971 roku, nazywając go "Mount Crazy Horse" (ang. Góra Szalonego Konia). Wśród uczestników byli młodzi aktywiści, dziadkowie, dzieci i święty Lakota John Fire Lame Deer, który stworzył na szczycie grupę modlitewną. Lame Deer powiedział, że sztab tworzy symboliczny całun na twarzach prezydentów, "które pozostaną brudne do czasu wypełnienia traktatów dotyczących Wzgórz".

Pomnik Szalonego Konia jest budowany w innym miejscu na Czarnych Wzgórzach, aby upamiętnić słynnego przywódcę rdzennych Amerykanów i jako odpowiedź na górę Rushmore. Ma być większy niż Mount Rushmore i ma poparcie przywódców Lakota; Fundacja Crazy Horse Memorial odrzuciła oferty funduszy federalnych. Niemniej, pomnik ten także jest przedmiotem kontrowersji, nawet w społeczności rdzennych Amerykanów.

Choć nie ze względu na swoją wysokość, Mount Rushmore zalicza się dziś do najsłynniejszych gór świata. Każdego roku ponad trzy miliony turystów z całego świata przebywa długą drogę do serca Dakoty Południowej by na własne oczy ujrzeć monumentalne dzieło przyrody i ludzkich rąk. Choć wśród różnych środowisk wciąż budzi wiele kontrowersji, jest to ważny punkt na liście amerykańskich obiektów historii i kultury.

nascar
źródło: www.thoughtco.com

 

Jack's Bar subskrypcja w You Tube